תפזורת בנושא מדע החלל!

תפזורת בנושא מדע החלל!

אוצר מילים והסבר המונחים:

1. כוכב - גוף שמיימי שבליבתו מתרחש היתוך גרעיני וכתוצאה מכך פולט אנרגיה בצורת אור וחום. הכוכבים עשויים פלזמה - גז שחלקיקיו טעונים חשמלית. הגדרה זו אינה תקפה לכוכבים בסוף חייהם, כגון כוכבי ניוטרונים או חורים שחורים.
2. שמש - הכוכב במרכז מערכת השמש שלנו. לעתים משתמשים בכינוי זה לציין גם כוכבים אחרים. כשרוצים לציין את הכוכב שלנו, אומרים השמש. כוכבים אחרים מציינים כשמש. "זוהי שמש עם 4 כוכבי לכת במרחק של כ- 6 שנות אור מכאן".
3. ירח - גוף הסובב סביב כוכב לכת. בעת הוספת 'ה' הידיעה, הכוונה לשמו הפרטי של ירח כדור הארץ.
4. מערכת השמש - המערכת שאנו חלק ממנה. סביב השמש שלנו סובבים 8 כוכבי לכת, ומספר לא ידוע של כוכבי לכת ננסיים, שביטים ואסטרואידים.
5. אסטרואיד - גוף סלעי הסובב את השמש וצורתו אינה כדורית. רובם מרוכזים בחגורת האסטרואידים בין מאדים לצדק. חלק מהאסטרואידים חגים במסלול עצמאי וחולפים בקרבה כזו או אחרת לכדור הארץ. המפורסמים ביניהם הם ארוס (Eros‏), עליו נחתה גשושית אמריקאית, ואיטוקווה (Itokawa) עליו נחתה חללית יפנית. לאסטרואיד אידה (ida) אף יש ירח.
6. גלקסיה - מערכת של כוכבים ושאריות כוכבים הקרובים יחסית זה לזה ומאוגדים יחדיו בעזרת הכבידה.
7. יקום - המכלול המאגד בתוכו את החומר, האנרגיה, הזמן והחלל. גילו כ- 13. מיליארד שנים. הוא החל כהתפשטות של הנקודה הייחודית, המכונה תפיחה (inflation) ומאז מתפשט תוך כדי תאוצה. קוטרו של היקום הנראה מוערך ב-93 מיליארד שנות אור. אין התאמה בין גודלו של היקום לגילו, כיוון שלהבדיל מתכולת היקום, המרחב עצמו יכול לנוע מהר מהאור, וזו הסיבה שחלקו של היקום אינו נראה לנו. האור הנפלט מתכולתו אינו מצליח להדביק את מהירות התפשטות היקום ולכן אינו מגיע לעינינו.
8. שנת אור - המרחק שאור עובר בשנה אחת (9.5 ביליון ק"מ). שימוש ביחידה זו נפוץ באסטרונומיה בגלל המרחקים העצומים שכתיבתם בק"מ מסורבלת.
9. שביט - גוף הנע סביב השמש, העשוי מחומר סלעי ומקרח של מים וגזים שונים (פחמן חד חמצני, פחמן דו חמצני, מתאן ועוד).
10. מטאורואיד - גוף הנע במערכת השמש וגודלו בין גרגיר סלע עד גוף של מספר מטרים. אין גבול ברור בין מטאורואיד לבין אסטרואיד. מטאורואידים הם שברים של אסטרואיד או שביט.